Msza w formie nadzwyczajnej o Krzyżu Świętym w Bazylice Jasnogórskiej.

wrz 14, 2013

Tegoroczna pielgrzymka Tradiclaromontana2013 odbędzie się w dniach 25-26 października A.D.2013. W kolejnych latach pielgrzymka będzie organizowana we wcześniejszym terminie zbliżonym do Święta Podwyższenia Świętego Krzyża, które jest jednocześnie rocznicą wejścia w życie Motu Proprio Summorum Pontificum. W związku z tym główna Msza Święta w bazylice jasnogórskiej podczas pielgrzymki będzie co roku celebrowana wedle formularza o Krzyżu Świętym.

Doroczne ogólnopolskie pielgrzymki wiernych tradycji łacińskiej są okazją do wielkiego wspólnego dziękczynienia za pontyfikat Benedykta XVI oraz owoce Jego Motu Proprio Summorum Pontificum z 7 lipca A.D. 2007, które weszło w życie w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września A.D. 2007. Benedykt XVI przedmiotowym Motu Proprio utwierdził w dobrej drodze wiernych przywiązanych do starszej formy rytu oraz spowodował uświadomienie jej istnienia i potrzeby powrotu do naszych kościołów wielu wiernym. Nieocenionym i trwającym z coraz większą siłą efektem tego, jest coraz większa liczba kapłanów i świeckich korzystających z skarbca Kościoła jakim jest Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego. Z tych też względów rocznice związane z tym przełomowym dokumentem są ważne dla wszystkich wiernych tradycji łacińskiej.

Warto w tym miejscu wspomnieć, iż rocznica wydania Motu Proprio jest już obchodzona co roku w ramach Ogólnopolskich Spotkań Wiernych Tradycji Łacińskiej Tradicamp. Terminy tych spotkań są bowiem powiązane właśnie z rocznicą przypadającą 7 lipca, a Msza Święta wieńcząca celebrowana jest w intencji Ojca Świętego.

Dzień wejścia w życie Motu Proprio nie został zapewne wybrany przez Benedykta XVI przypadkowo. Liturgia w formie nadzwyczajnej stawia bowiem Krzyż w samym centrum ołtarza i ukierunkowuje całą swą istotę na Krzyż. Ówczesny papież ustanawiając dzień Święta Podwyższenia Krzyża Świętego jako dzień wejścia w życie Motu Proprio niejako udzielił nam jednocześnie katechezy uzasadniającej dobro jakim jest powrót powszechnej celebracji starszej formy rytu. Parafrazując antyfonę na wejście z Mszy na to święto należy przypomnieć, że przez Krzyż jesteśmy zbawieni i oswobodzeni. Krzyżem winniśmy się chlubić. W nim jest życie i zmartwychwstanie nasze. Tak więc gromadząc się wspólne w Bazylice Jasnogórskiej na Mszy Świętej o Krzyżu Świętym błagamy, aby Bóg okazując nam pogodne oblicze swoje, zmiłował się nad nami i nam błogosławił.

Kalendarz wydarzeń w Jasnogórskim Sanktuarium nie pozwolił na zorganizowanie tegorocznej pielgrzymki w terminie bliższym Święta Podwyższenia Krzyża Świętego, jednak w kolejnych latach staraniem organizatora (Fundacja Inicjatywa Włodowicka) będzie odbywanie się pielgrzymek w terminie bliskim samej rocznicy wejścia w życie Motu Proprio. W tym roku organizator otrzymał ogromne wsparcie i wiele życzliwości ze strony Ojca Kustosza Sanktuarium i liczy na dalszą życzliwą współpracę, która pozwoli wśród wielu dorocznych wrześniowych pielgrzymek zmieścić i wydarzenia związane z pielgrzymką Tradiclaromontana.

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradiclaromontana.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!