Tradiclaromontana2014 – Szlaki pielgrzymki.

paź 18, 2014

Dwanaście szlaków poprowadzi kilkuset pielgrzymów IX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Wiernych Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę. Autokary wyruszą z najdalszych zakątków kraju i będą podejmować pielgrzymów z wszystkich miejsc, gdzie istnieją wspólnoty wiernych Tradycji Łacińskiej.

Wolontariusze organizatora pielgrzymki – Fundacji Inicjatywa Włodowicka biorąc pod uwagę zeszłoroczne doświadczenia oraz uwzględniając zmiany, jakie przez rok zaszły na mapie celebracji Mszy Świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w naszym kraju, opracowali przebieg tegorocznych dwunastu szlaków pielgrzymki, uwzględniając w nim nowe miejscowości, co umożliwi kolejnym wiernym przyłączenie się do wspólnego pielgrzymowania.

W roku ubiegłym z zaplanowanych dwunastu szlaków w pełni zrealizowanych zostało cztery. Na kilku szlakach konieczna była zmiana formy zorganizowanego transportu, albo nawet rezygnacja ze wspólnego przejazdu w niektórych miejscowościach. Powodem tego w głównej mierze był wysoki koszt transportu w przypadku zastosowania busa zamiast autobusu. Wystąpiła również inna przeszkoda – w kilku znaczących i ugruntowanych wspólnotach zabrakło zaangażowania przy organizacji zeszłorocznej pielgrzymki, co skutkowało brakiem zorganizowanego transportu z tych wspólnot, a w konsekwencji uniemożliwiło zorganizowanie transportu z mniejszych wspólnot w danym regionie, pomimo ich wielkiego zaangażowania. Świadczy to o tym, jak wiele jeszcze pozostało do zrobienia na niwie budowy wspólnoty wiernych Tradycji Łacińskiej w wymiarze krajowym oraz pokazuje potrzebę uświadamiania o odpowiedzialności nie tylko za własną, lokalną wspólnotę, ale za wszystkie wspólnoty Tracji Łacińskiej w naszym kraju.

W związku z rozpoczynającymi się zapisami na tegoroczną pielgrzymkę Tradiclaromontana, zarówno organizator jak i sami Pielgrzymi liczą na otwartość i zaangażowanie wszystkich wspólnot Tradycji Łacińskiej w Polsce, co pozwoli na obniżenie kosztów i umożliwi większej ilości Pielgrzymów dotarcie na Jasną Górę, aby wspólnie stanąć przed tronem Królowej Polski i wznieść modlitwę zawierzenia wiernych Tradycji Łacińskiej. Przybądźmy na Jasną Górę w jak największej liczbie Pielgrzymów, aby ukazać się jako żywa część polskiego Kościoła, podążająca szczególną drogą łacińskiej duchowości wskazanej nam przez Benedykta XVI.

Po ubiegłorocznej pielgrzymce pojawiły się głosy wątpliwości co do celowości przyjętego sposobu realizacji zbiorowego transportu. Trzeba tu wyjaśnić, że najtańszym rozwiązaniem byłby wyjazd odrębnego autokaru z każdej wspólnoty indywidualnie, jednak dla większości wspólnot w naszym kraju takie rozwiązanie jest niemożliwe do osiągnięcia ze względu na dużą liczbę miejsc do zapełnienia w autokarze. Dla mniejszych wspólnot adekwatne byłoby zastosowanie busów, jednakże to rozwiązanie generuje koszty stanowiące średnio dwie trzecie ceny autokaru. Rozwiązanie w postaci przejazdu autokaru przez szereg miejscowości zwiększa ilość kilometrów do przejechania, wydłuża czas przejazdu oraz powoduje, iż na części trasy są w autokarze wolne miejsca. To rozwiązanie jest jednak możliwe do przeprowadzenia w każdej wspólnocie oraz tańsze od zastosowania busów, co jednoznacznie pokazała ubiegłoroczna organizacja przejazdów. Zatem tegoroczne dwanaście szlaków zostało zaplanowane podobnie jak w zeszłym roku, a więc tak, aby przy możliwie zminimalizowanych kosztach zapewnić dojazd wszystkim zainteresowanym, niezależnie od miejsca, w którym zlokalizowana jest wspólnota.

Na trasach, które w ubiegłym roku zostały w pełni zrealizowane dokładne koszty przejazdu są już wyliczone przy założeniu utrzymania frekwencji na zeszłorocznym poziomie. W przypadku pozostałych tras w najbliższym tygodniu po zakończeniu składania ofert przez przewoźników zostaną wyliczone koszty prognozowane. W dalszej kolejności na bieżąco będą analizowane zgłoszenia uczestnictwa od Pielgrzymów na tych trasach, co dopiero w końcowym etapie pozwoli na wyliczenie realnych kosztów przejazdu. Dla obniżenia kosztów szczególne znaczenie ma liczebność Pielgrzymów w początkowych miastach na każdej z tras. Koszty przejazdu każdego uczestnika są bowiem proporcjonalne do ilości kilometrów jakie ma on do przejechania.

Należy podkreślić, że każdy Pielgrzym decydujący się na wspólny przejazd realnie zmniejsza koszt każdego z pozostałych Pielgrzymów, dlatego tak ważne jest, aby wspólnoty odpowiedziały na propozycję wspólnych przejazdów włączając się w ten sposób w budowę ogólnopolskiej wspólnoty. Co więcej, uczestniczenie większej ilości osób w pielgrzymce w tej właśnie formie nie tylko obniża koszty już zgłoszonym osobom, ale w wielu przypadkach jest koniecznym warunkiem przeprowadzenia tras przez nowe lub mniej liczne środowiska, które same nie są w stanie zapewnić sobie zorganizowanego przejazdu. Rozważając możliwość i formę swojego uczestnictwa w tegorocznej pielgrzymce Tradiclaromontana warto pamiętać o tej odpowiedzialności za rozwój innych wspólnot.

Zgodnie z wypracowanym w ubiegłym roku modelem, niezależnie od miasta, w którym początek bierze każdy szlak wszyscy Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę jednocześnie w piątek, 21 listopada, ok. godz. 12.30. Pierwsza Msza Święta w formie nadzwyczajnej, poprzedzona uroczystym odsłonięciem Cudownego Obrazu rozpocznie się o 13:30. Wyjazd autokarów z Jasnej Góry w drogę powrotną planowany jest w sobotę 22 listopada, ok. godz. 15:45.

Tak jak w ubiegłym roku, Pielgrzymom na szlakach patronować będą Apostołowie, prosimy jednak zwrócić uwagę, iż niektóre ze szlaków uległy modyfikacji w stosunku do kształtu ubiegłorocznego:

I – Szlak św. Andrzeja

Szczecin – Gorzów – Szamotuły – Pobiedziska – Częstochowa

II – Szlak św. Jakuba Większego

Koszalin – Oborniki – Poznań – Częstochowa

III – Szlak św. Jana

Owińska – Gniezno – Września – Koszuty Małe – Kalisz – Częstochowa

IV – Szlak św. Filipa

Bytów – Sopot – Gdańsk – Ostaszewo – Bydgoszcz – Toruń – Częstochowa

V – Szlak św. Bartłomieja

Ciechanów – Płońsk – Płock – Iłów – Brochów – Sochaczew – Łowicz – Łódź – Częstochowa

VI – Szlak św. Tomasza

Krypno – Białystok – Łomża – Zielonka – Wołomin – Warszawa – Częstochowa

VII – Szlak św. Mateusza

Siedlce – Wielgolas – Józefów – Piaseczno – Warszawa – Brwinów – Częstochowa

VIII – Szlak św. Szymona

Stalowa Wola – Kraśnik – Zamość – Lublin – Radom – Częstochowa

IX – Szlak św. Piotra

Nowotaniec – Krosno – Rzeszów – Tarnów – Kraków – Będzin – Częstochowa

X – Szlak św. Jakuba

Wodzisław Śląski – Cieszyn – Bielsko Biała – Tychy – Gliwice – Bytom – Częstochowa

XI – Szlak św. Judy Tadeusza

Kłodzko – Wałbrzych – Świdnica – Wrocław – Dąbrówka Dolna – Częstochowa

XII – Szlak św. Macieja

Zielona Góra – Legnica – Wrocław – Opole – Częstochowa

W przypadku nieuwzględnienia na powyższych szlakach którejkolwiek z istniejących wspólnot, przedstawiciele tej wspólnoty proszeni są o kontakt z organizatorem pielgrzymki Tradiclaromontana2014. Zapisy dla wiernych rozpoczną się w poszczególnych wspólnotach już w najbliższych dniach. W części miejscowości (w których w roku ubiegłym zrealizowano przejazdy autokarowe) już w najbliższą niedzielę, dlatego prosimy o uważne wsłuchanie się w ogłoszenia duszpasterskie. Zapisy, wzorem roku ubiegłego, będą przyjmowane po Mszy Świętej u wyznaczonych wolontariuszy lub księdza celebransa. Zgłoszeń można również dokonywać mailowo bezpośrednio na adres info@tradiclaromontana.pl, podając swoje imię i nazwisko, numer telefonu kontaktowego, adres e-mail oraz miejscowość.

Fundacja Inicjatywa Włodowicka
Zespół ds. Tradiclaromontana

www.tradiclaromontana.pl
Mobile: (34) 341-00-21

Zapisy oraz informacje: info@tradiclaromontana.pl
Kontakt dla wolontariuszy: wolontariat@inicjatywawlodowicka.pl

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradiclaromontana.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!