Tradiclaromontana2018 – XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę.

lis 13, 2018

W dniach 16-17 listopada A.D.2018 wierni przywiązani do liturgii sprawowanej w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego jak co roku pielgrzymować będą w swej ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasną Górę. Wydarzenia tej pielgrzymki licznie gromadzą wiernych ze wszystkich duszpasterstw i nieformalnych wspólnot Tradycji Łacińskiej w Polsce. Msze Święte w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego celebrowane będą w kaplicy Cudownego Obrazu oraz w Bazylice Jasnogórskiej. W programie pielgrzymki podobnie jak w latach ubiegłych przewidziano tradycyjne nabożeństwa i konferencje duchowe oraz spotkanie formacyjne. Zwieńczeniem pielgrzymki będzie Akt Zawierzenia Tradycji Łacińskiej. Wszystkich pielgrzymujących księży, osoby zakonne, oraz świeckich organizator prosi o zapisanie swojego udziału.

Pielgrzymi, którzy indywidualnie pielgrzymują na Jasną Górę winni zapisać swój udział najdalej do 14 listopada A.D.2018. Trwają również zapisy uzupełniające na ostanie wolne miejsca w grupach zorganizowanych (z transportem autokarowym i noclegiem). Prowadzone są również zapisy pielgrzymów duchowych, w intencji których celebrowana będzie specjalna Msza Św. podczas pielgrzymki. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem formularza zapisów na stronie internetowej pielgrzymki (www.tradiclaromontana.pl). Osoby mające problemy z obsługą internetu (w drodze wyjątku) mogą zapisać swój udział w pielgrzymce drogą telefoniczną (tel. 34 341-00-21).

Wszyscy pełnoletni pielgrzymi proszeni są o wniesienie przy zapisie składki organizacyjnej. Składka organizacyjna finansuje między innymi: chóry i zespoły wynajęte, organistów, obsługę techniczną i kadrową, sprzęt oraz materiały. Rozliczenie składki dostępne jest na stronie internetowej pielgrzymki. Warto w tym miejscu przypomnieć, że samą oprawę muzyczną ubiegłorocznej pielgrzymki zapewnili muzycy liczący łącznie ponad 70 osób. Aby nadal móc przeżywać doroczną ogólnopolską pielgrzymkę Tradycji Łacińskiej w tak godnej i doniosłej oprawie, organizator poszukuje również sponsorów i ludzi dobrej woli, którzy wesprą dalszy rozwój pielgrzymki Tradiclaromontana.

Ogólnopolska pielgrzymka wiernych Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę jednoczy wspólnotę wiernych Tradycji Łacińskiej w wymiarze krajowym i buduje jej silny fundament w oparciu o szczególne oddanie się pod opiekę Matki Najświętszej. Wyraża się to najpełniej w wieńczącym pielgrzymkę Akcie Zawierzenia. Główna Msza Święta pielgrzymki, celebrowana w Bazylice Jasnogórskiej, stanowi jednocześnie największe w naszym kraju wydarzenie jednoczące wiernych przywiązanych do liturgii sprawowanej w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego. W pielgrzymce bowiem biorą udział przedstawiciele wszystkich duszpasterstw i wspólnot Tradycji Łacińskiej z naszego kraju. Pielgrzymka Tradiclaromontana jest zatem prawdziwym obrazem polskiej wspólnoty wiernych Tradycji Łacińskiej. W jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wierni Tradycji Łacińskiej, zjednoczeni z całym polskim Kościołem, pragną jeszcze mocniej przeżywać swoją pielgrzymkę do miejsca, o którym św. Jan Paweł II powiedział, że „Tu zawsze byliśmy wolni”. Tradiclaromontana2018 będzie zatem również okazją do zawierzenia Królowej Polski całej naszej Ojczyzny i szczególnego dziękczynienia za dar wolności. Wyrazem tego będzie zakończenie tegorocznego Aktu Zawierzenia śpiewem „Boże coś Polskę…”.

Wspólne wejście do sanktuarium wszystkich przybyłych pielgrzymów rozpocznie się w piątek o godzinie 13:15 przed bramą Lubomirskich. Stamtąd wierni wspólnie za krzyżem udadzą się wprost do kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie przy dźwiękach intrady królewskiej nastąpi odsłonięcie wizerunku Bogarodzicy. Wierni wsłuchani w uroczysty śpiew antyfony „Pod Twoją obronę” oddadzą pokłon Królowej Polski. Punktami kulminacyjnymi programu pielgrzymki będą: piątkowa Msza Święta o Mace Bożej Jasnogórskiej, celebrowana w kaplicy Cudownego Obrazu oraz sobotnia solenna Msza Święta o Krzyżu Świętym w Bazylice Jasnogórskiej, połączona z uroczystym śpiewem „Te Deum laudamus”. W piątek wieczorem zostanie odprawiona dodatkowo Msza Święta recytowana. W sobotę w kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego zostanie odprawiona specjalna Msza Święta w intencji pielgrzymów duchowych. Będzie to Msza Św. z formularza o bł. Salomei, której siedemsetpięćdziesięciolecie śmierci przypada tego dnia. W programie pielgrzymki nie zabraknie również Mszy Świętych cichych oraz licznych nabożeństw: Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich, Nieszporów ludowych, Apelu Jasnogórskiego, Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny oraz wspólnego Różańca. Ponadto pielgrzymi wezmą również udział w spotkaniu formacyjnym. Szczegółowy program pielgrzymki dostępny jest na stronie internetowej pielgrzymki. Msza Św. w kaplicy Cudownego Obrazu i Msza Św. w Bazylice oraz Msza Św. w intencji pielgrzymów duchowych będą transmitowane na żywo. Informacje o transmisji będą dostępne na stronie internetowej pielgrzymki.

Podczas piątkowej Mszy Św. w kaplicy Cudownego Obrazu zespół Jerycho wykona antyfonę „Pod Twoją obronę” oraz części zmienne Mszy Św. posługując się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego oraz improwizowaną polifonią, co ożywi najstarsze tradycje polskiej pobożności. Sobotnią Mszę Św. w Bazylice uświetni Schola Cantorum Misericordis Christi wykonując m.in. „In virtute Crucis” (ks. K. Pasionek), „O crux ave”i „Sicut cereus”(G.P da Palestrina), „Adoro te devote”(ks. W. Gieburowski), Magnificat (C.Ros), „Gloria – Missae in h. St. Stanislae Kostka” (ks. A. Chlondowski) oraz pozostałe części stałe (XI – Orbis faktor) Mszy Św. z fragmentami wielogłosowymi w kompozycji Kamila Przygrockiego – będzie to pierwsze wykonanie tej kompozycji. „Gloria – Missae in h. St. Stanislae Kostka” została wybrana gdyż w tym roku mija czterysta pięćdziesiąt lat od śmierci tego świętego, patrona Polski i polskiej młodzieży, a jego wspomnienie liturgiczne (w nadzwyczajnej formie rytu) wypada 13 listopada, tak więc tuż przed pielgrzymką. Chcemy w ten sposób polecić Panu Bogu polską młodzież, która tak chętnie włącza się dzieło Tradycji Łacińskiej w Polsce.

Organizatorem pielgrzymki jest Fundacja Inicjatywa Włodowicka, a posługę duszpasterską podczas jej trwania pełnią kapłani powołani do duszpasterstwa wiernych Tradycji Łacińskiej przez ordynariuszy poszczególnych diecezji. Funkcję głównego kapelana pielgrzymki jak co roku pełni Ojciec Krzysztof Stępowski CSsR, z Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w Archidiecezji Warszawskiej. Główną Mszę Świętą celebrował będzie Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej ks. dr Piotr Paćkowski. Służbę liturgiczną podczas celebracji zapewnią uczestnicy Warsztatu Ministranckiego w ramach Ogólnopolskich Spotkań Wiernych Tradycji Łacińskiej – Tradicamp wraz z ministrantami z poszczególnych duszpasterstw Tradycji Łacińskiej. O oprawę muzyczną liturgii zadbają: Zespół Jerycho pod dyrekcją dra Bartosza Izbickiego, Schola Cantorum Misericordis Christi z Białej Podlaskiej pod dyrekcją dra Piotra Karwowskiego wraz z organistą Piotrem Arseniukiem, Jasnogórski Oktet Dęty pod dyrekcją Marka Piątka oraz uczestnicy Warsztatu Chorałowego w ramach spotkań Tradicamp przy wsparciu członków schol gregoriańskich z poszczególnych wspólnot Tradycji Łacińskiej. Za kontuarem organów, jak co roku zasiądzie p. Marcin Lauzer, Organista Bazyliki Jasnogórskiej.

Celebracja Mszy św. według rytu sprzed reformy Liturgii dokonanej po Soborze Watykańskim II jest obecnie uregulowana w motu proprio „Summorum Pontificum”, wydanym przez papieża Benedykta XVI. W tej formie rytu (Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego) Msza św. celebrowana jest w języku łacińskim, wobec krzyża na ołtarzu, a w śpiewie mszalnym dominuje chorał gregoriański.

Wszelkie informacje organizacyjne znajdują się na stronie internetowej pielgrzymki.

Redakcja Tradiclaromontana.pl

Informacje o pielgrzymce:

www.tradiclaromontana.pl
info@tradiclaromontana.pl
Tel. (34) 341-00-21

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradiclaromontana.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!