Zmarł Jacek Rządkowski A.D.1967 – A.D.2021

lis 8, 2021

Dnia 4 listopada A.D.2021 zmarł Jacek Rządkowski, w latach 2008-2013 organista pielgrzymki Tradiclaromontana oraz spotkań Tradicamp, od 2007 roku współorganizator stałych celebracji Mszy Świętej w starej formie Rytu Rzymskiego w Łodzi, a także współtwórca i wieloletni organista tamtejszej wspólnoty wiernych Tradycji Łacińskiej. Ceniony choralista, muzyk i kompozytor, taternik oraz społecznik, człowiek wielkiego serca, przyjaźni i miłości do tradycji Kościoła i Narodu. Msza Święta w intencji ś.p. Jacka Rządkowskiego od polskiej wspólnoty wiernych Tradycji Łacińskiej zostanie odprawiona podczas najbliższej pielgrzymki Tradiclaromontana w roku 2022.

Ze smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci ś.p. Jacka Rządkowskiego, wieloletniego wolontariusza Fundacji Inicjatywa Włodowicka. Jacek Rządkowski związany był ze wspólnotą wiernych Tradycji Łacińskiej od 2007 roku, kiedy to współorganizował pierwsze stałe celebracje Mszy Św. w starej formie Rytu Rzymskiego w Łodzi, współpracując z o. Krzysztofem Stępowskim CSsR z Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Warszawskiej oraz ks. Franciszkiem Semikiem, proboszczem parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Łodzi. W kolejnych latach współpracując z ks. Markiem Kaczmarkiem współtworzył tamtejszą wspólnotę wiernych Tradycji Łacińskiej, pełniąc dalej posługę organisty i dyrygenta scholii gregoriańskiej. W roku 2008 podjął współpracę z ks. Wojciechem Grygielem FSSP z Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Krakowskiej przy organizacji dorocznych pielgrzymek Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę jako organista tej pielgrzymki. Posługę tę pełnił w kolejnych latach po przejęciu organizacji tej pielgrzymki przez Fundację Inicjatywa Włodowicka. Przez wiele lat był organistą Ogólnopolskich Spotkań Wiernych Tradycji Łacińskiej – Tradicamp. Ten wybitny muzyk zajmował się również kompozycją. W swoim dorobku kompozytorskim ma takie utwory, jak symfonia na chór, organy i orkiestrę, poemat na chór i orkiestrę, Tren pamięci Mieczysława Karłowicza, sonata na organy, miniatury chóralne i organowe, impresja na flet i organy oraz transkrypcje na organy. W 1997 r. zdobył Grand Prix w konkursie kompozytorskim, ogłoszonym przez Biskupa Opolskiego za utwór: Ave verum – pro coro misto. Obok muzyki, wielką miłością Jacka Rządkowskiego były góry. Był zapalonym taternikiem, należał do Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego. Góry stanowiły dla niego istotne źródło inspiracji twórczej oraz miejsce spotkania z Bogiem. Przez szereg lat działał w ważnej akcji „Śmigło dla Tatr” i był zaangażowany przy wielu innych akcjach społecznych środowiska taternickiego.

Jacek Rządkowski urodził się w 1967 roku w Zgierzu i tam się wychował. Od 15. roku życia prowadził działalność organistowską opartą o żywą i autentyczną wiarę, zakorzenioną w liturgicznej modlitwie Kościoła. Miał wielki wkład w odnowę muzyki liturgicznej w różnych parafiach Archidiecezji Łódzkiej oraz Diecezji Łowickiej. Ukończył studia filozoficzno-teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie.

W imieniu całej wspólnoty Tradycji Łacińskiej chcemy podziękować Bogu za życie Jacka Rządkowskiego, który oddał się służbie Chrystusowi w Kościele, tak w wymiarze diecezjalnym, jaki i ogólnopolskim. Jego ciało powierzamy ziemi, a duszę Bogu, oczekując chwalebnego dnia zmartwychwstania.

Kuratela
Rada Nadzorcza
Rada Programowa
Zarząd i Wolontariusze
Fundacji Inicjatywa Włodowicka

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradiclaromontana.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!