Mszą Świętą Trydencką przed Cudownym Obrazem Bogarodzicy rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę

lut 22, 2023

Liczny udział wiernych Tradycji Łacińskiej w tej pielgrzymce jest głosem wołającym o stałą możliwość uczestnictwa we Mszy Św. Trydenckiej oraz o otaczanie tych wiernych życzliwą troską duszpasterską we wszystkich diecezjach naszego kraju. Odbywająca się w dniach 24 – 25 lutego pielgrzymka Tradiclaromontana2023 jest jednocześnie dziękczynieniem wiernych Tradycji Łacińskiej za życie i pontyfikat papieża Benedykta XVI. Głównym wyrazem tego dziękczynienia będzie sobotnia solenna Msza Święta w Bazylice Jasnogórskiej połączona ze śpiewem hymnu „Te Deum laudamus”. Tę uroczystą celebrę rozpocznie introit specjalnie skomponowany na tę okazję dla pielgrzymki Tradiclaromontana przez Kamila Przygrodzkiego. Liturgia ta oraz pozostałe wydarzenia liturgiczne pielgrzymki będą transmitowane na żywo na stronie internetowej pielgrzymki. Dodatkowo, Msza Święta w Kaplicy Cudownego Obrazu która rozpoczyna pielgrzymkę, będzie transmitowana w TV Trwam.

Udział w pielgrzymce jak największej liczby wiernych z wspólnot i duszpasterstw Tradycji Łacińskiej w naszym kraju jest bardzo ważny. Pielgrzymi dają bowiem świadectwo przywiązania w swojej duchowości do liturgii sprawowanej w tradycyjnej formie. Tegoroczna pielgrzymka ma również szczególny wymiar dziękczynienia. Wierni Tradycji Łacińskiej mają doświadczenie niezwykłego światła i ogromnych łask, które otrzymali przez posługę Ojca Świętego Benedykta XVI i które obfitują w ich codziennym życiu. W znaczącym stopniu to, kim są wierni przywiązani do tradycji łacińskiej Kościoła, zawdzięczają Benedyktowi XVI. Dziękować będą zatem pielgrzymi Bogu, iż tak wielką moc dał temu Najwyższemu Kapłanowi i za wszystko co całemu Kościołowi przez Jego posługę okazał.

W programie pielgrzymki przewidziano tradycyjne nabożeństwa i konferencje duchowe oraz spotkanie formacyjne. Pielgrzymka rozpocznie się w piątek na placu przed szczytem jasnogórskim, poświęceniem świecy ofiarnej oraz wspólnym wejściem do sanktuarium wszystkich przybyłych pielgrzymów. Najważniejszymi punktami w programie pielgrzymki są Msza Święta Trydencka w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz Msza Święta Trydencka w Bazylice Jasnogórskiej. Zakończeniem pielgrzymki będzie Akt Zawierzenia Wiernych Tradycji Łacińskiej oraz wspólna fotografia pamiątkowa.

Planowane transmisje na stronie internetowej pielgrzymki:

Piątek 24 lutego godz. 13:30 – Msza Św. w Kaplicy Cudownego Obrazu (również TV Trwam)

Piątek 24 lutego godz. 19:45 – Nieszpory o Najświętszej Maryi Pannie

Piątek 24 lutego godz. 21:00 – Apel Jasnogórski

Sobota 25 lutego godz. 9:00 – Msza Św. pielgrzymów duchowych

Sobota 25 lutego godz. 10:00 – Msza Św. w Bazylice Jasnogórskiej

Sobota 25 lutego godz. 15:00 – Akt Zawierzenia

Aby nadać Mszy Św. w kaplicy Cudownego Obrazu charakteru dawnej polskiej pobożności, liturgię oprawi zespół Jerycho pod dyrekcją dr Bartosza Izbickiego. Sobotnią Mszę Św. dziękczynną w bazylice uświetni natomiast Schola Cantorum Misericordis Christi z Białej Podlaskiej pod dyrekcją dr Piotra Karwowskiego, oprawą przywołując charakter wielkich katedralnych celebr. Schola ta wykona również introit specjalnie skomponowany na tę okazję przez Kamilla Przygrodzkiego, młodego kompozytora z Podlasia, którego utwory doczekały się już wykonania podczas licznych liturgii, koncertów, kongresów i festiwali. Za organami zasiądzie zwyczajowo Marcin Lauzer – organista Bazyliki Jasnogórskiej a intrady Atu Zawierzenia wykona Jasnogórski Oktet Dęty pod dyrekcją Marka Piątka.

 

Soli Deo per Mariam!

Redakcja Tradiclaromontana.pl

Informacje o pielgrzymce:
www.tradiclaromontana.pl
info@tradiclaromontana.pl
Tel. (34) 341-00-21

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradiclaromontana.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!