Tradiclaromontana2014 – Ogólnopolska Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę.

wrz 28, 2014

W dniach 21 – 22 listopada A.D.2014 Wierni Tradycji Łacińskiej z całej Polski po raz dziewiąty będą wspólnie pielgrzymować do tronu Królowej Polski. W programie pielgrzymki Tradiclaromontana2014 są Msze Święte w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego w Kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej i Bazylice Jasnogórskiej oraz tradycyjne nabożeństwa i konferencje duchowe.

Ogólnopolskie Pielgrzymki Wiernych Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę są organizowane począwszy od roku 2004. Zeszłoroczna pielgrzymka zgromadziła w duchowym sercu Polski ponad pół tysiąca wiernych. Dzięki organizacji transportu zbiorowego przed jasnogórskim obrazem Najświętszej Marii Panny mogli wspólnie modlić się Wierni z wszystkich Wspólnot Tradycji Łacińskiej istniejących w naszym kraju. Szczególnie w pamięci wszystkich ubiegłorocznych pielgrzymów zapadła pierwsza po reformie liturgicznej uroczysta Msza Święta w Bazylice Jasnogórskiej, według formy rytu obowiązującej powszechnie przed reformą liturgiczną. Doroczne pielgrzymki Tradiclaromontana są istotnym elementem duchowości, scalającym coraz liczniejsze Wspólnoty Tradycji Łacińskiej w Polsce i dającym możliwość budowy wspólnoty w wymiarze ogólnokrajowym. Potrzebę tej budowy podkreślono na spotkaniu formacyjnym podczas ubiegłorocznej pielgrzymki i postawiono za cel pielgrzymek w latach przyszłych.

Organizatorem dorocznych pielgrzymek Tradiclaromontana jest Fundacja Inicjatywa Włodowicka. Podczas tegorocznej pielgrzymki funkcję głównego kapelana pełnił będzie tak jak w ubiegłym roku o. Krzysztof Stępowski CSsR, duszpasterz Warszawskiej Wspólnoty Wiernych Tradycji Łacińskiej. Zachęcamy jednak wszystkich duszpasterzy i księży przywiązanych do liturgii w formie nadzwyczajnej, aby wspólnie pielgrzymowali na Jasną Górę w grupach zorganizowanych wraz z wiernymi.

Organizator pielgrzymki zapewni pielgrzymom tak jak w roku ubiegłym przejazd autokarem, nocleg w Domu Pielgrzyma tuż przy klasztorze oo. Paulinów oraz ubezpieczenie. Przypominamy, iż udział w grupach zorganizowanych znacznie zmniejsza koszt uczestnictwa oraz umożliwia przeprowadzenie zaplanowanych tras autokarowych w taki sposób, aby zapewnić dojazd na Jasną Górę wiernym ze wszystkich, nawet najmniejszych i znacznie oddalonych wspólnot. Organizacja przejazdów autokarowych pielgrzymki Tradiclaromantana2014, dla jeszcze lepszego skomunikowania pielgrzymów, odbywa się w oparciu o doświadczenia z roku ubiegłego oraz sugestie ze strony wolontariuszy i księży, którzy odpowiedzialni byli za organizację grup na miejscu we właściwych sobie wspólnotach. Podanie dokładnych kosztów pielgrzymki na trasach, które w roku ubiegłym były zrealizowane możliwe będzie już w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. Podanie dokładnych kosztów pielgrzymki na pozostałych trasach możliwe będzie dopiero po zebraniu zapisów do poszczególnych autokarów i określeniu ilości pielgrzymów w poszczególnych miastach na danej trasie. Szczegółowe informacje o pielgrzymce będziemy podawać na strony internetowej pielgrzymki.

Plan pielgrzymki Tradiclaromontana2014

Piątek 21 listopada A.D.2014

13:30 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu oraz Msza Święta w Kaplicy Matki Bożej

15:00 – Droga Krzyżowa

15:30 – Rejestracja pielgrzymów indywidualnych, meldunek w Domu Pielgrzyma oraz wpisy do księgi pamiątkowej

19:45 – Nieszpory ludowe z konferencją duchową

21:00 – Apel Jasnogórski

Sobota 22 listopada A.D.2014

05:30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

11:00 – Różaniec

11:00 – Msze Święte ciche

12:00 – Msza Święta główna pielgrzymki w Bazylice

14:00 – Spotkanie formacyjne z pielgrzymami, rejestracja pielgrzymów indywidualnych, oraz wpisy do księgi pamiątkowej

15:00 – Modlitwa zawierzenia Wiernych Tradycji Łacińskiej

15:20 – Wspólna fotografia pamiątkowa

Pielgrzymki maryjne do stóp Czarnej Madonny, tak bliskie polskiej duchowości tradycyjnej, są doskonałą okazją do podziękowania Matce Bożej za wyproszone łaski i dary, którymi możemy cieszyć się przez cały rok, dlatego zachęcamy wszystkich wiernych świeckich i osoby duchowne do jak najliczniejszego udziału w IX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wiernych Tradycji Łacińskiej – Tradiclaromontana2014. Zachęcamy również do osobistego włączenia się w organizację pielgrzymki. Księży, siostry zakonne, ministrantów, chórzystów, organistów oraz osoby aktywnie działające w poszczególnych wspólnotach prosimy o zgłaszanie się za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Zapisy oraz informacje o pielgrzymce: info@tradiclaromontana.pl

Kontakt dla wolontariuszy: wolontariat@inicjatywawlodowicka.pl

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradiclaromontana.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!